כ-80% מעל גיל 30 מדווחים על כאבים בגב

כאב גב

כ-80 אחוזים מהאוכלוסייה מעל גיל 30 מדווחים על כאבים בגב. זוהי סטטיסטיקה ענקית!!

אנחנו חייבים לחשוב מדוע? איך ייתכן שכל-כך הרבה אנשים סובלים מכאבי גב, דווקא בתקופה שנדמה שהמודעות לאורח חיים בריא היא הגבוהה שהייתה אי פעם?

במהלך השנים והניסיון שלי בעבודה עם מגוון רחב של מתאמנים ומתאמנות, נעשה לי ברור שהסיבה לכאבי הגב היא אורח החיים המאפיין את מרבית האוכלוסייה המערבית. בעיקר  בדגש על כך שישיבה היא חלק בלתי נפרד מחיינו: אנחנו יושבים ליד שולחן, מול המחשב, בנהיגה, במשרד… ברוב שעות היום אנחנו יושבים!

הישיבה שינתה לא רק את אורח החיים שלנו, אלא גם את גופנו: היא גורמת לניוון מתמשך של החוליות. אני כל הזמן אומרת למתאמנים שלי שבעוד 1,000 שנה אנחנו נחזור למצב הגופני של האדם הקדמון שהגב מתעגל קדימה בדומה לקופים.

אורח חיינו רווי בפעולות ותנועות יומיומיות, המשפיעים על היציבה שלנו וגורמים לחוסר איזון בגוף ולפציעות בגב. למשל: החזקת הטלפון הנייד על כתף בצד אחד, החזקת תיק על כתף אחת, הושטת הראש קדימה כאשר אנו מסתכלים על מחשב ועוד ועוד…

גוז'ף פילאטיס כתב בספרו "Return to life":

If your spine is inflexible at 30, you are old.

If it is completely flexible at 60, you are young.

משמעות הדברים היא שמצב הגב שלנו הוא זה שקובע אם אנחנו צעירים או זקנים – ולא הגיל הכרונולוגי. בריאות האדם נקבעת לפי היכולות הגופניות והתנועתיות שלו.
אדם יכול להיות מאוד מאוד צעיר אבל עם 'גב זקן' וחסר תנועתיות. לעומת זאת, יכול להיות אדם מבוגר עם גב כל-כך גמיש וחזק, כך שהוא בריא ומתפקד כבחור צעיר!

כדי למנוע כאבים ופציעות בגב ולשמור עליו גמיש ובריא, אי-אפשר לשבת 9 שעות ביום ולהתאמן פעם בשבוע בפילאטיס (או בכל שיטת אימון אחרת).

קיבצתי עבורכם כמה המלצות לחיי היום-יום, שיעזרו לגוף שלכם להישאר צעיר מגילו:

                                      התנועה

המטרה שלנו היא להיות מסוגלים כל הזמן לנוע ולהימנע כמה שיותר מלשבת ולא לנוע.

לכן, תשנו את אורח חיים שלכם לאורח חיים אקטיבי, ונסו להכניס תנועה גם בתוך חוסר התנועה. למשל, אם יש לכם עבודה שדורשת מכם לשבת שעות, קומו לפחות כל חצי שעה. אולי אפילו תיצרו משרד שבו רוב הזמן אתם עומדים ומתנועעים.

גם אם אתם סובלים מפציעה או מכאב, אבל יש באפשרותכם לנוע – אל תפסיקו לזוז ולהיות אקטיביים. אל תשכבו ללא תנועה, כי חוסר התנועה תגרום להחמרה בפציעה ובכאב.

אני תמיד משווה תנועה בגוף לתנועה של מים: כאשר מים עומדים הם הופכים להיות מעופשים, וכך גם הגוף שלנו ירקיב ויסבול ללא תנועה.

                             סימטריה ואיזון הגוף

תשומת הלב לאיזון ולסימטריה בעבודה על הגוף באה לידי ביטוי בכמה רבדים.

הרובד הראשון הוא הרובד הגופני.

הגוף שלנו הוא אנרגיה אחת, המכוסה בשרירים, עצמות ומפרקים שקשורים זה בזה ומשפיעים זה על זה. לכן, עלינו להתייחס כל הזמן (ובמיוחד בזמן אימון) לכל המערך הגופני שלנו, ולא רק על שריר חלש או על האיזור שכואב לנו.

כפי שכבר הזכרתי במאמרים קודמים, השאיפה לאיזון היא סובייקטיבית לכל אחד ואחת.

התייחסות לסימטריה ולאיזון של הגוף במהלך אימון באה לידי ביטוי לא רק בעבודה על הצד החלש או הפצוע, אלא בעבודה על כל חלקי הגוף בצורה שווה.

הרובד השני הוא האיזון בין עבודה על חיזוק השרירים והכוח של המתאמן לבין שיפור הגמישות והארכת השרירים.

הרובד השלישי הוא השילוב בין הגוף לבין הנפש – אני רואה בפילאטיס שילוב בין אימון גופני לבין עבודה נפשית-פנימית של המתאמן, אשר משפר פלאים את התרומה של האימון על בריאות הגוף ואיזונו. עבודה על הגוף שאינה קשורה בעבודה פנימית, תיתן תוצאות פחות טובות. 

                               שרירי הליבה

שרירי הליבה הפכו להיות מושג אופנתי, ששומעים עליו כל הזמן. אבל מה הוא בעצם אומר?

בספרו, ג'וזף פילאטיס מתייחס למושג "Powerhouse"' שהוא בעצם התמצית של כל תנועה. כאשר אנחנו מדברים על שרירי ליבה, אנו מתייחסים למעשה לכמה קבוצות של שרירים שעוטפות ושומרות על המערך הגופני השלם שלנו.

קבוצות השרירים העיקריות של הליבה הן: שרירי הגב לרובדיהם (back extensors), שרירי הבטן לרובדיהם (abdominals), שרירים המכופפים את הירך (psoas), שריר העכוז (gluteus maximus), רצפת האגן והסרעפת.

אימון שפועל בצורה מדוייקת ומחזק את שרירי הליבה הוא אימון שבו כל תנועה (גם אם היא של הרגל או היד, למשל) תתחיל מהאיזור המרכזי של הגוף – כלומר, משרירי הליבה. העבודה של שרירי הליבה היא המפתח לאימון בפילאטיס (כמו גם באומנויות תנועה מזרחיות שונות כדוגמת אייקידו, טאי צ'אי, וקראטה ועוד).

                                           גיוון

בפילאטיס אנחנו לא מתייחסים לתנועה אחת או תנוחה אחת, לשריר אחד, לטווח תנועה אחד אלא למגוון נרחב של תנועות, שרירים, טווחי תנועות, תנוחות ועוד. המגוון הזה מאפשר לנו לחזק כל חלק וחלק בגוף ולהתייחס באימון אחד למערך הגופני המלא.

יתרון נוסף של הגיוון הנרחב בתנועות הוא בכך שאינו מרגיל את המוח לתנועה אחת או לעבודה על שריר מסויים אחד. המוח שלנו מאד מתוחכם וזקוק לגירויים על מנת לפתח ולקדם אותו בצורה מיטבית. ברגע שהמוח מגורה באופן מקסימלי, הוא מאפשר לגוף להשתקם ולהתאזן. 

                            תרגול מותאם אישית

התאמת התרגילים באופן אישי למתאמן וביצוע מדוייק שלהם, הכרחיים לטיפול ולמניעת כאבי גב ולחיזוק יעיל ובריא של הגוף.

אלה חלק מהסיבות לחשיבות הרבה של הכנסת תנועה ליום-יום שלנו עבור שימור הבריאות ועבור טיפול ומניעה של בעיות גב. אני מוצאת שזהו חלק מהסוד האוניברסלי לחיים ארוכים, בריאים והכי חשוב מאושרים ואופטימיים.

שיהיה לבריאות!

יפעת קולודנר

מידע נוסף

צור קשר

טלפון: 02-5664155

דוא"ל : nekudatmagainfo@gmail.com

כתובת: דרך בית לחם 50, ירושלים 93553

אני רוצה לקבוע שיעור פילאטיס

שתף את הסיפור הזה, בחר את הפלטפורמה שלך!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב google
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *